Co jeść podczas antybiotykoterapii ?

środa, 12 lutego 2014

Koniecznie zadbaj o to, co wtedy stawiasz na stole! Odpowiednie menu sprawi, że lek zdziała lepiej, a Ty nie będziesz się skarżyć na działania niepożądane.
Wynalezienie antybiotyków było prawdziwym w medycynie. Nagłe choroby bakteryjne, z powodu których mnóstwo osób, stały się możliwe do wyleczenia i to wciągu kilku dni. Niestety leki te, choć świetnie działają, mają także swoja ciemną stronę - oprócz chorobotwórczych niszczą  także dobre bakterie, które zamieszkują nasz układ pokarmowy. To dlatego często w czasie terapii i po niej cierpimy z powodu wzdęć, bólów brzucha i biegunki.


Na szczęście wszystkie te przykre objawy można minimalizować, wprowadzając zmiany w diecie:

  1. W czasie stosowania antybiotyku sięgaj każdego dnia po produkty mleczne, np. jogurty, kefiry, maślankę. Dostarczają one bakterii, które poprawiają stan układu pokarmowego. Uwaga! Nabiał zawiera również dużo wapnia, który utrudnia wchłanianie antybiotyków zachowaj  więc co najmniej 2 godziny odstęp po zażyciu leku.
  2. Zażywaj apteczne probiotyki (np. Acidoac, Dicoflor), które pomogą zasiedlić jelita szczepami dobry bakterii.
  3. Jedz warzywa i owoce. Zawierają one witaminy i mikroelementy, które wzmacniają Twój organizm. Uważaj jednak na cytrusowe owoce i soki, ponieważ obniżają działanie antybiotyków.
  4. Sięgaj po kiszonki. Mają mnóstwo bakterii kwasu mlecznego powstałych w procesie fermentacji. Każdego dnia postaraj się zjeść mała miseczkę surowej kapusty kiszonej lub dwie średnie kwaszone ogórki.
  5. Jedz porządne obiady. Idealnymi daniami dla rekonwalescenta są ;zupa jarzynowa lub esencjonalny rosół, gotowana lub pieczona ryba oraz piersi kurczaka albo indyka. Zupa dostarczy organizmowi mikroelementów i rozgrzeje ciało. Chude mięso i ryba natomiast uzupełni niedobory białka (podczas choroby organizm zużywa go więcej niż normalnie).
  6. Unikaj natomiast stosowania syntetycznych witamin, bo stanowią one pożywkę dla bakterii. Na stosowanie takich preparatów przyjdzie czas po zakończeniu kuracji antybiotykowej.

Prześlij komentarz