Domowy chrupiący bochenek

środa, 9 lipca 2014

Od jutra nie musisz chodzić do piekarni i wydawać dużych sum na pieczywo, które nie zawsze smakuje tak jak powinno.
Nasze prababcie nie stawały w kolejkach po staropolski, zwykły czy razowy chleb. Zwykle same zagniatały ciasto i wyjmowały z pieca bochenek, który wspaniale smakował. Niestety, później nadeszła era wielkich piekarników,. Teraz jednak znów zależy nam na tym, by jeść smacznie i zdrowe pieczywo. Oczywiście i takie można dostać w sklepach. Jednak równie pyszne, a o wiele tańsze możemy bez problemu zrobić same.


Domowa piekarnia nie wymaga specjalnego wyposażenia - chleb można upiec w keksówce. Miarka do sypkich produktów też najdzie się w każdym domu. Można się tylko zastanowić nad zakupem wagi kuchennej (wiele przepisów podaje składniki w gramach) oraz w koszyczka lub metalowej kratki do studzenia bochenków.
Kupując mąkę na chleb,zwracaj uwagę na datę ważności. Im jest dłuższa, tym wypiek będzie smaczniejszy.
Na zwykłej mące (typ 450-650) upieczesz biały chleb. Jeśli chcesz zrobić razowiec, szukaj mąki oznaczonej liczbami 1400-1800. Mąka typu 2000 to surowiec na wspaniały chleb pełnoziarnisty.
Ważna jest woda. Powinna być niechlorowana, nisko zmineralizowana.
Chcesz mieć pewność, że chleb jest upieczony? Zastosuj sprawdzony sposób z patyczkiem: nakłuj nim bochenek i wyjmij. Suchy patyczek oznacza, że chleb jest gotowy.
Na koniec drożdże - bo przygodę z pieczeniem chleba w domu najlepiej jest zacząć od drożdżowych wypieków. Do tego zadania nadają się zarówno świeże, jak i suszone.Warto pamiętać, że opakowanie drożdży suszonych (instant) o wadze 7 g odpowiada 15 g drożdży świeżych.



Składniki (2 bochenki):

  • 500 g mąki pszennej razowej
  • 650 ml letniej wody
  • 500 g mąki pszennej
  • 50 g drożdży
  • 1 łyżeczka miodu
  • płaska łyżeczka soli
  • 20 g pestek dyni, sezamu, maku lub siemienia lnianego
  • dodatkowo:
  • masło do posmarowania formy

Sposób przygotowania:


  1. Wodę podgrzać w rondelku do temperatury około 35 stopni C (powinno być letnie). Wlej je do dużej miski, wykrusz drożdże, dodaj miód.
  2. Wsyp mąkę razową i bardzo dokładnie wymieszaj. Przykryj folią spożywczą i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 40 minut.
  3. Do wyrośniętej masy wsyp kminek (ewentualnie inne suszone zioło np. oregano, rozmaryn, bazylię) oraz płaską łyżeczkę soli.
  4. Teraz wymieszaj masę bardzo dokładnie, powoli - najlepiej drewnianą łyżką, tak by wszystkie składniki dobrze się połączyły.
  5. Najlepiej przesiej do masy biała mąkę, wymieszaj. Zagnieć na stolnicy elastyczne ciasto. Foremki keksówki nasmaruj grubo masłem.
  6. Ciasto podziel na pół, uformuj dwa wałki, włóż do foremek. Przykryj, odstaw na 40 minut. Posyp pestkami dyni. Piecz 60 minut w 190 stopniach C.

9 komentarzy

  1. Co to znaczy mąka pszenne razowa? Jaki typ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pszenna razowa to powinien być typ 2000 (czyli raz zmielona)

      Usuń
    2. Tak chodzić o typ 2000. Używam Melvit Maka Pszenna Razowa Typ 2000 Do Wypieku Chleba.

      Usuń
  2. Witam. A czy chleb wkładamy do nagrzanego piekarnika? góra-dół lub termoobieg? Coś mi chyba nie wyszło 😁😁😉

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak trzeba nagrzać piekarnik przez około 5-10 minut, następnie piec chlebek w termoobiegu albo jak kto woli góra dół. Po godzinie pieczenia od razu trzeba wyjąć na ruszt,aby od spodu dochodziło powietrze.

      Usuń
  3. Świetny przepis! Moja mama kiedyś znalazła przepis na chleb i wyszedł jej taki świeży i mięciutki - cudo! Aż nie potrzeba chodzić do sklepu po pieczywo!

    nataliacieslak.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Hej, uwielbiam chleb, który robi moja mama, sama kilka razy próbowałam swoich sił i powiem szczerze, że mimo moich słabych zdolności kulinarnych, to wyszedl mi lepszy niż ten ze sklepu :) Zapraszam również do mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Też muszę się pokusić o zrobienie chlebka. Co swoje to swoje, wiemy wtedy jaki ma skład. Super! Dzięki za przepis. Pozdrawiam cieplutko ♥

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam pieczywo, zaraz po owocach i warzywach to mój ulubiony element w hierarchii :)
    Domowy chlebek z pewnością zrobię. Już od jakiegoś czasu do tego się przymierzam, czas w końcu zrealizować swoje plany.
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń