W świetle najnowszych badań najkorzystniejsze jest rozłożenie ogólnej wartości energetycznej dziennego pożywienia na 5 posiłków (I śniadanie zawierające 25% wartości energetycznej całodobowej, II śniadanie – 10%, obiad – 30%, podwieczorek – 15% i kolację – 20%).
W 4-posiłkowym rozkładzie: I śniadanie stanowi 25–30% ogólnej ilości energii dziennej racji pokarmowej, II śniadanie – 10%, obiad – 40%, a kolacja – 20–25%.
Jedzenie drugiego śniadania jest zalecane szczególnie u tych osób, u których przerwa między pierwszym śniadaniem a obiadem trwa dłużej niż 5–6 godzin. Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami powodują zmniejszenie koncentracji uwagi, ociężałość, zmęczenie oraz osłabienie. W miarę możliwości jadać należy zawsze w tych samych godzinach, co gwarantuje utrzymanie określonego rytmu fizjologicznego czynności układu pokarmowego.
Udowodniono, że sprawność fizyczna i umysłowa znacznie maleje, jeśli nie dostarczymy naszemu organizmowi pożywienia w określonych porach dnia, zawsze tych samych, w odpowiednich odstępach czasu. Pożywienie zawsze jest źródłem energii niezbędnej do wykonywania pracy. Ważna jest stała pora posiłków. Przyzwyczajamy się do stałych godzin ich spożywania, co odczuwamy często jako ssanie w żołądku i uczucie narastającego głodu. Jest to fizjologiczny sygnał, że wydziela się odpowiednia ilość soków trawiennych i przewód pokarmowy jest gotowy do wykonania ciężkiej pracy, jaką jest trawienie.
Co się jednak dzieje, jeśli nie jemy regularnie, ale codziennie inaczej?
Przyjmuje się zasadę, że każdy posiłek powinien zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze, tj. białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i sole mineralne w takich ilościach, aby ustrój stale mógł je wykorzystywać do zachowania sprawności psychofizycznej. Spełnienie tej zasady uwarunkowane jest racjonalnym dobieraniem poszczególnych produktów wchodzących w skład danego posiłku (np. umiejętne zestawienie produktów zawierających białko zwierzęce i roślinne), co zwiększa wykorzystanie aminokwasów zawartych w białkach roślinnych (np. kromka chleba razowego – białko roślinne ze szklanką mleka lub wędliną – białko zwierzęce).
Mówiąc o zawartości w racji pokarmowej produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, należy podkreślić, że produkty zwierzęce (mięso, ryby, jaja) oraz produkty zbożowe mają właściwości kwasotwórcze (zakwaszają organizm). Natomiast owoce, jarzyny, ziemniaki, nasiona roślin strączkowych, mleko wykazują właściwości alkalizujące. Jeżeli poszczególne posiłki zestawione są prawidłowo, dochodzi wówczas do równowagi zakwaszającego i alkalizującego działania na ustrój. Podkreślić też należy, że nasilenie podstawowej przemiany materii oraz całodobowy wydatek energetyczny zmniejszają się z wiekiem. Dlatego też, aby utrzymać należną masę ciała, po 40. roku życia powinno się jeść nieco mniej niż w latach młodzieńczych. Najwięcej energii powinno się czerpać z obiadu, a śniadanie powinno być obfitsze niż kolacja.
Natomiast drugie śniadanie i podwieczorek to bardzo skromne posiłki, ale zapobiegające niekontrolowanemu pojadaniu między posiłkami (rozsądnie zaplanowane, a nie zjedzenie kromki chleba, słodkiej bułki czy pączka, po którym za chwilę znowu jesteśmy głodni; nie pamiętamy nawet, czy cokolwiek zjedliśmy, bo przecież nie siadaliśmy do stołu).
Posiłki powinny być tak rozplanowane, aby kolację można było zjeść co najmniej 2 lub 3 godziny przed snem, jednak nigdy nie powinno się spożywać kolacji później niż między 19.00 a 20.00 (niezależnie od tego, o której idziemy spać).
Prześlij komentarz