Zbędne kilogramy to same kłopoty!

czwartek, 12 marca 2015

Nadwagę łatwo sobie zafundować. Wystarczy, że codziennie będziesz zajadać o  około 200 kalorii więcej, nie jesteś w stanie spalić, a w ciągu roku utyjesz kilogramów i Twój BMI (z ang. Body Mass Index), czyli  wskaźnik masy ciała, może przekroczyć normę. BMI pozwala orientacyjnie określić, czy nasza  waga jest prawidłowa w stosunku do wzrostu. Nie powinien wynosić mniej niż 18,5 ani więcej niż 25. Jak obliczyć wskaźnik masy ciała? Podziel swoją wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Jeśli nie lubisz rachunków, w internetowej wyszukiwarce pisz hasło "moje BMI".
Źródło

Nadwaga - BMI powyżej 25

Wystarczy przekroczyć prawidłową wagę ciała tylko o kilka kilogramów, a już pojawiają się zagrożenia la zdrowia. Nie są duże, gdy aktywnie wypoczywasz.Rosną , jeśli stronisz od wysiłku fizycznego.
Jednak ważne jest nie tylko, ile ważysz, ale jak tyjesz. Gdy tłuszcz odkłada się na biodrach i udach, nie jest tak źle; gromadzi się na brzuchu - postaraj się pozbyć nadwagi. Przy otyłości brzusznej wzrasta ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy, nadciśnienia, chorób pęcherza żółciowego. Dlatego pod uwagę weź nie tylko wskaźnik masy ciała ,czyli BMI, ale i obwód talii. U kobiet nie powinien przekroczyć 88 cm. A czym grozi przekroczenie prawidłowej masy ciała o kilka kilogramów ?

1- cukrzyca

Nadwaga dwukrotnie zwiększa ryzyko cukrzycy typ 2, czyli insulinoniezależnej.Tkanka tłuszczowa utrudnia bowiem  insulinie wyprowadzenie do komórek cukru, który dostarcza im energii. Wówczas jego poziom we krwi rośnie i rozwija się cukrzyca. Jej konsekwencją są choroby serca i nerek, udar mózgu, utrata wzroku.

2 - nadciśnienie, choroby serca

Nadwaga powoduje wzrost stężenia cholesterolu i trójglicerydów, co prowadzi do odkładania się blaszek miażdżycowych i zwężenia naczyń krwionośnych. W rezultacie ciśnienie krwi wzrasta, serce jest nadmiernie obciążone pracą. Może też dojść do zatkania naczynia krwionośnego przez zakrzep i w konsekwencji do zawału serca lub udaru mózgu.

3 -  niepłodność

Nadwaga przyczynia się do zaburzeń miesiączkowania i występowania cykli bezowulacyjnych. Utrudniania też zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionego jajeczka.

Otyłość- BMI powyżej 30


Wzrasta 13- krotnie ryzyko cukrzycy, 4 - krotnie nadciśnienia, 3 - krotnie ataku serca w porównaniu z osobami o BMI poniżej 25. Ponadto otyłość sprzyja rozwojowi osteoporozy, kamicy żółciowej i innych chorób.

1 - nowotwory

Rozwój raka piersi i trzonu macicy związany jest m.in. z wysokim poziomem estrogenów, a hormony te produkują nie tylko jajniki, ale też i tkanka tłuszczowa.

2 - bezdech senny

Tkanka tłuszczowa odkłada się również w gardle, co powoduje zwężenie dróg oddechowych, odczuwalne podczas snu, gdy mięśnie podniebienia  są rozluźnione. Pojawia się bezdech senny (wstrzymywanie oddechu na krótką chwilę) Jego skutkiem  jest niedotlenienie organizmu.

3 - astma oskrzelowa

Tkanka tłuszczowa produkuje cząsteczki białka (cytokiny pozapalne), które inicjują stan zapalny. A astma to przewlekłe zapalenie dróg. Otyłość ma więc swój udział w rozwoju tej choroby.

Otyłość olbrzymia - BMI powyżej 40


Jest niemal pewnie, że u osób z otyłością olbrzymią w ciągu 10 lat, (niezależnie od wieku) rozwiną się nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca. Może dojść do udaru mózgu lub zawału serca. Muszę się one leczyć.

1 - uszkodzenie wątroby

Wysokokaloryczna dieta jest dla niej równie groźna jak alkohol. Prowadzi do tzw. stłuszczenia wątroby, które bardzo upośledza jej funkcje.

2 - wzrost ryzyka przy operacjach

Każda operacja jest obarczona pewnym ryzykiem, ale  w tym przypadku drastycznie ono wzrasta,  z powodu możliwości tworzenia się zakrzepów.

3 - zwyrodnienie stawów

Zwiększa się obciążenie nóg, w rezultacie szybciej ścierają się chrząstki stawowe, powstają zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych. Nie kiedy koniecznie jest nawet zastąpienie naturalnego stawu endoprotezą.

Dlaczego otyłość brzuszna jest groźna



Tkanka tłuszczowa nie jest zgromadzona wyłącznie na powierzchni ciała, tuż pod skórą ale także wewnątrz brzucha. Obrasta i uciska narządy, utrudniając  im pracę. Poza tym komórki tłuszczowe wydzielają  substancje, które, niestety, niekorzystnie wpływają na zdrowie, zwłaszcza na serce.

Prześlij komentarz