Co zamiast cukru? Czym słodzić, by było zdrowiej?

poniedziałek, 16 listopada 2015

Słodki to pierwszy smak poznawany przez człowieka. Mleko kobiece ma właśnie taki smak, ponieważ zawiera laktozę. Dlatego słodki smak zwykle kojarzy się człowiekowi z ciepłem i bezpieczeństwem i preferowany jest przez całe życie.


Codziennej diecie najczęściej stosowaną substancję słodzącą jest biały cukier czyli sacharoza. Mimo pochodzenia naturalnego dostarcza jednak, jedynie energii bez żadnych wartości odżywczych, a jego wysoki udział w diecie prowadzi do otyłości i wielu chorób dietozależnych. Według najnowszych zaleceń WHO cukry dodane ( a właściwie cukry wolne, a więc również te pochodzące z soków) powinny zaspokajać nie więcej niż 5% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Nie jest łatwo zrezygnować z cukru, bo po prostu uzależnia. Pobudza w mózgu produkcję serotoniny, która poprawia nastrój ale.. tylko na chwilę. Dziś już z całą pewnością wiadomo, że cukier jest pożywka dla drobnoustrojów w naszym organizmie, sprzyja powstawaniu próchnicy, zakłóca gospodarkę hormonalną, może powodować bóle głowy, przyspiesza proces starzenia, sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości, przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia oraz nadpobudliwość u dzieci. Dlatego też coraz popularniejsze staje się stosowanie różnych zamienników białego cukru.
 Kochamy słodki smak, warto jednak stosować zamienniki cukru, a jeszcze lepiej powoli odzwyczajać się od intensywnej słodyczy.

Miód ma jeszcze wyższą wartość energetyczną niż biały cukier. Jest także równie szybko jak cukier wchłaniany w organizmie. Ale ma tę przewagę na sacharozę, że zawiera niewiele ilości minerałów wapnia żelaza fosforu magnezu i potasu. Dodatkowo znajdziemy w nim garbniki, woski, olejki, enzymy, pyłki kwiatowe oraz kwasy organiczne.

Melasa jest to produkt uboczny otrzymywany podczas produkcji cukru białego. Zwykle na postać ciemnego syropu. Melasa ma cenne właściwości, szczególnie zaleca się osobom cierpiącym na anemię, kobietom w ciąży i sportowcom ponieważ zawiera żelazo.

Stewia glikozydy stewiolowe pozyskuje się z liści rośliny o nazwie stewia. Młode liście zawierają większe ilości żelaza, miedzi, manganu i cynku. Stewia jest całkowicie bezpieczne dla człowieka, mimo to nie rekomenduje się jej kobietą w ciąży ani karmiącym piersią ze względu na brak badań klinicznych w tej grupie.

Erytrytol naturalnie występuje w melonach, gruszkach i winogronach oraz  sfermentowanym jedzeniu. W przeciwieństwie do pozostałych polioli erytrytol wchłaniany jest w jelicie cienkim i nie wywołuje biegunek ani wzdęć pozyskuje się go w procesie naturalnej fermentacji glukozy pod wpływem drożdży Yarrowia lipolytica.

Syrop z agawy ten bardzo słodki syrop powstaje w Meksyku jest produkowany z niektórych gatunku agawy wielkiego sukulenta. Ma niski indeks glikemiczny oraz zawiera inulinę - naturalny produkt probiotyk. Jest nawet trzykrotnie słodszy od zwykłego cukru. W kuchni stosujemy go najczęściej jako dodatek do napojów, deserów, wypieków.

Syrop klonowy otrzymuje się go w procesie odparowania wody z soku pobranego z pnia klonu. Syrop ten ma niższą wartość energetyczną niż biały cukier, a na dodatek charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą, ponieważ dostarcza witamin z grupy B, magnezu, potasu, fosforu czy manganu. Konsystencja tego syropu jest bardzo gęsta kolor bursztynowy, a smak znacznie mniej słodki niż w przypadku cukru.

Ksylitol to najsłodszy związek spośród cukrowców. Otrzymywany jest np. z kory brzozy. Jego metabolizm jest niezależny od insuliny i tylko nieznacznie podnosi stężenie glukozy we krwi. Ksylitol spowalnia opróżnianie żołądka i działa podobnie jak błonnik pokarmowy. Ponadto hamuje rozwój bakterii próchnicznych.

Prześlij komentarz