Dlaczego warto używać ziół w kuchni?

sobota, 1 października 2016

Świeże zioła to bezcenny składnik w kuchni. Przyprawiona nimi potrawa nabiera głębi i wyrazistości. A przy tym pięknie pachnie i apetycznie wygląda.
Chociaż uprawa świeżych ziół w domu nie jest łatwa, wysiłek się opłaca. Zioła nie tylko są zdrowe i ładnie pachną w kuchni, ale też ozdobią parapet. Aby dobrze rosły, trzeba je przede wszystkim ustawić w jasnym miejscu najlepiej przy oknie. Jeśli nie będę miały dużo słońca, staną się zbyt wybujałe i stracą aromat. Doniczki trzeba często obracać, aby rośliny ze wszystkich stron były dobrze doświetlone. Sprzyja im także panujące tu wilgotne powietrze.
Najwięcej słońca i ciepła potrzebują: majeranek, szałwia, macierzanka, lawenda. W jasnym, ale chłodniejszym miejscu dobrze rosną:szczypiorek, cząber, koperek, kolendra, rozmaryn, trybula. Ale są również zioła, które tolerują cień np. : melisa, mięta, estragon, wawrzyn. Wszystkie zaś są wrażliwe na przeciągi. A zimą przy uchylonym oknie mogą zamarznąć.


KOLENDRA

Nadaje potrawom charakterystyczny smak i zapach. Popularna w kuchni azjatyckiej. Idealna do ryb, zup i sałatek.Świeże listki można kłaść na kanapki. Mocno się rozrasta (w ogrodzie nawet do 1 m). Cenne są zwłaszcza jej owoce o smaku anyżku.

OREGANO

Ostre, wytrawne. Należy używać go oszczędnie. Świetne w kompozycji z pomidorami i czosnkiem. Niezawodny dodatek do pizzy oraz dań wieprzowych. Doskonale łączy się z oliwą i tymiankiem, Można je zapiekać.Powszechnie stosowane w kuchni włoskiej, np. do pizzy.Zwane jest też lebiodką lub dzikim majerankiem.  Hodowane w doniczce, znosi niedobór wody, ale musi mieć dużo światła.

TYMIANEK

Żywiczny smak z lekką goryczką, ułatwi trawienie tłustych potraw. Idealny do długo pieczonych mies, gulaszu dziczyzny, ale też drobiu i mielonego mięsa. Znakomity dodatek do chleba, placków ziemniaczanych czy jajecznicy. Polecam tymianek cytrynowy. Jego świeże listki dodane do herbaty, nadają jej wyjątkowy aromat. Jest też dobrą przyprawą do ryb i sałatek. Znany jest także jako macierzanka.


BAZYLIA

Uniwersalna, o słodkawym, mocnym aromacie. Wspaniały towarzysz pomidorów w różnej postaci, sałatek, zimnych sosów (m. in pesto), omletów, makaronów. Pasuje do większości dań warzywnych, skorupiaków i drobiu. Ustawiona w jasnym, ale chłodniejszym, miejscu wyrasta do ok.25 cm. Dobra na trawienie. Wystarczy zrobić napar, zalewając świeże listki wrzątkiem.


MIĘTA

Ma wiele odmian różniący się nie co nutą zapachową. Podawana głównie do deserów i napojów. Świetnie też pasuje do potraw wytrawnych- zwłaszcza z połączeniu z czosnkiem. W takiej postaci używana jest do doprawiania baraniny czy jagnięciny, także jako dodatek do zimnych sosów z jogurtu Jesienią możemy ukorzenić jej sadzonki. Rozrosną się, jeśli doniczki ustawimy w jasnym, przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej

LAWENDA

Ma skromne wymagania i dobrze rośnie w pojemnikach. Poruszone gałązki wydzielają przyjemny zapach. Posiekane dodaje się do sosów.

MAJERANEK

Dodaje aromatu ciężkim potrawom i ułatwia ich trawienie. Znakomity do wieprzowiny, kaczki, gęsi, dań z grochu i fasoli, ale także gotowanych jajek i twarożku.

MELISA

O cytrusowym smaku i zapachu. Dodaje potrawom świeżości. Pasuje do drinków i ciast, zwłaszcza cytrynowych i tych z owocami (np. z gruszką). Sprawdza się też w sałatkach, daniach z kurczaka i owoców morza.

ROZMARYN

Jego żywiczne nuty pasują do ciężkich mięs, ale też do ryb. Świetny do grzybów, pieczonego koziego sera i ziemniaków. Podkreślisz nim smak gruszek lub jabłek smażonych w maśle i karmelu.


ESTRAGON

Anyżowy i lekko korzenny, znakomicie odświeża leśne nuty w potrawie. Pasuje do pomidorów, ryb, pieczonego kurczaka, a także grzybów, a także grzybów i śmietanowych sosów. Doskonały dodatek do pieczonych jabłek i selerów podawanych jako jarzyna.

Prześlij komentarz