Dlaczego warto jeść biały ser?

czwartek, 27 lipca 2017

Szerokie zastosowanie twarogu w kuchni sprawia, że jest on częstym gościem na naszych stołach. Czy to w formie pysznej pasty na kanapkę, farszu do ukochanych przez Większość z nas pierogów ruskich, bądź jako dodatek do sernika. Warto jednak wiedzieć, że oprócz walorów smakowych, biały ser posiada sporo wartości odżywczych i może mieć korzystny wpływ na leczenie wielu dolegliwości zdrowotnych.

Można nim zastąpić plaster na porannej kanapce. Twaróg ma bowiem tyle samo białka co kurczak czy ryba. Dzięki temu na długo zaspokaja głód. Jest to pełnowartościowe białko zwierzęce, czyli zestaw wszystkich niezbędnych aminokwasów, które jako cegiełki odbudowują tkanki. Dodatkowo jako przeciwciała niszczą atakujące nas wirusy i bakterie.

Twaróg powstaje z kwaśnego mleka, które poddawane jest procesowi podgrzewania, w wyniku czego tworzy się skrzep. Potem następuje ostudzenie i odlanie serwatki, a ze skrzepu otrzymuje się gotowy produkt. Biały ser rozróżnia się najczęściej przez wzgląd na ilość zawartego w nim tłuszczu. I tak oto kolejno mamy ser twa rogowy chudy, półtłusty, tłusty, pełnotłusty oraz śmietankowy. Ma on postać kremową bądź ziarnistą.


Ser ten bogaty jest w wiele witamin i składników, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Warto sięgać po twaróg półtłusty, ponieważ zawiera on w sobie magnez, jod, cynk. potas, fosfor, wapń. a także witaminy Bl, B2, B12, B6. PP, A, D, E oraz selen. Co istotne. biały ser to bardzo cenne źródło białka: w twarogu chudym jego zawartość wynosi 80%, półtłustym ok. 67%, a w tłustym ok. 53%. Dzięki temu. po spożyciu tego produktu, czujemy się dłużej syci.

Dodatkowo, włączenie białego sera do swojej diety zaleca się osobom z chorobami układu krążenia,  podwyższonym poziomem cholesterolu, nadkwasotą żołądka. chorobą wrzodową, stanem zapalnym błony śluzowej jelit, a także tym, którzy chcą wzmocnić układ kostny. Spożywanie twarogu jest również wskazane dla osób, które przeszły zatrucie pokarmowe bądź zmagają się z mdłościami. Ponadto biały ser będzie idealnym składnikiem w dietach odchudzających. Prócz straconych kilogramów. włączenie twarogu do jadłospisu. może także korzystnie wpłynąć stan naszej skóry oraz poprawić wzrok.
Naukowcy zaobserwowali, że osoby z nadwagą mają niski poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Hamuje on również uczucie głodu. Dlatego, aby uniknąć zajadania smutków, warto na stałe wprowadzić  biały ser do diety. Jest on źródłem tryptofanu, aminokwasu, przekształcającego się w naszym organizmie w serotoninę, dzięki której mamy dobry humor.
Biały ser jest niskokaloryczny, bo w 80 procentach składa się z wody. Twarogi mają do około 10 procent tłuszczu. I choć zawierają jego nasyconą wersję, nie zagraża on naszej figurze. Większość mlecznych tłuszczy ma bowiem taką budowę, że organizm szybko je spala.
Twaróg świetnie sprawdza się zarówno jako składnik przekąsek na ostro, jak i słodkich deserów. Można go jeść na zimno i ciepło. Jest lekkostrawny i dietetyczny. Biały ser najlepiej kupować w wersji bez dodatków. Smakowe twarożki mogą zawierać składniki wywołującą alergię. Zdrowiej samemu dodać do białego sera warzywa lub owoce, na które właśnie trwa sezon, świeże zioła, po prostu to, co ma się pod ręką. Twarożek lubi eksperymenty.


Biały ser jest produktem bardzo uniwersalnym. W kuchni można go wykorzystać na wiele sposobów na słodko oraz na słono. Na bazie twarogu powstaje wiele pysznych past śniadaniowych z dodatkiem warzyw, owoców czy np. wędzonej ryby. Ponadto stosuje się go jako nadzienie do naleśników czy pierogów, a także niezbędny składnik lubianych słodkich przysmaków, takich jak sernik. drożdżówki czy racuchy. Popularnym daniem jest także makaron z serem. Co ciekawe. twaróg może być też doskonałym zamiennikiem innych, tłustych serów np. w sałatkach. Jest smaczny zarówno w wersji deserowej jak i wytrawnej. Śmiało sięgajmy więc po ten produkt w naszej codziennej diecie!

KOZI jest jaśniejszy i bardziej kremowy od twarogu krowiego. Zawiera też więcej wapnia, fosforu i potasu. Ma wyraźny zapach i smak.
BUNDZ wytwarzany jest z mleka owczego. Ma łagodny, lekko kwaśny smak. Oryginalny powstaje tylko od maja do października, bo wtedy wypasa się owce na górskich halach. Zimą robiony jest z mleka krowiego.
FETA powstaje z mleka koziego lub owczego. W sklepach warto czytać etykietę, bo są też wersje tylko z mleko krowiego. Ser ten jest słony i kruchy, topi się po podgrzaniu.

Prześlij komentarz