Jak obniżyć ciśnienie bez stosowania leków?

sobota, 24 lutego 2018

Nadciśnieniowcy źle znoszą wysokie temperatury – wraz z potem ciało traci wodę, a to prowadzi do zaburzeń krążenia. Krew zagęszcza się, serce szybciej bije, wzrasta też ryzyko udaru. Jeśli więc twoje ciśnienie jest wyższe niż 139/89 mm Hg, postaraj się je obniżyć (najlepiej do ok. 120/80 mm Hg), jeszcze przed nastaniem lata. Zwykle wystarczy zmiana diety oraz trochę więcej ruchu, aby lepiej się poczuć. Przeczytaj, jak proste są nasze zasady i upewnij się u lekarza, że ich stosowanie wyjdzie ci na zdrowie.



Przede wszystkim unikaj produktów bogatych w tłuszcze nasycone, np. tłustego mięsa, smalcu, twardych serów, wędlin. Podnoszą one poziom złego cholesterolu we krwi, a to sprzyja otyłości i nadciśnieniu. Ogranicz także sól, bo zaburza gospodarkę wodną w organizmie i podnosi ciśnienie. Sięgaj za to po produkty, które je stabilizują.

Używaj oliwy z oliwek. Jej optymalna dzienna porcja to dwie łyżki. Jest cenna dla naszego układu krążenia, bo zawiera tłuszcze nienasycone –obniżające poziom złego cholesterolu.

Przyprawiaj potrawy świeżymi ziołami, np. tymiankiem i majerankiem. Najlepiej całkowicie zastąp nimi sól. Jak najczęściej sięgaj też po czosnek. Wzmacnia on pracę serca i lekko obniża ciśnienie.

Jedz tłuste ryby morskie. Najlepsze są śledzie, szproty lub łososie. Są bogate w kwasy omega-3, które dbają o zdrowy układ krążenia.

Codziennie pij sok wyciśnięty z połówki grejpfruta. Już miesięczna kuracja chroni przed powstawaniem skrzepów w tętnicach i działa antymiażdżycowo.



Bez obaw możesz ćwiczyć, jeśli twoje nadciśnienie nigdy nie przekraczało 200/120 mm Hg.
 Podczas ruchu naczynia krwionośne rozszerzają się, a ciśnienie obniża. Wykorzystaj to!

Polub poranną gimnastykę. Ćwicz codziennie, najlepiej przy otwartym oknie. Mogą to być np. skłony, wymachy, przysiady – to, co sprawi ci przyjemność i będzie dostosowane do twoich możliwości fizycznych.
Postaw na energiczne spacery. Maszeruj przynajmniej 30 minut 3 razy w tygodniu. Wracając z pracy, wysiądź np. jeden przystanek wcześniej.

Wybieraj się na przejażdżki rowerowe. Znajdź takie tempo jazdy, by oddech był tylko lekko przyspieszony.

Zaplanuj wysiłek na chłodniejszą część dnia, pod osłoną cienia. Unikniesz groźnego przegrzania organizmu.

Osoby, którym dokucza nadciśnienie, często obawiają się, że będą musiały całkowicie zmienić tryb życia. Podzielasz taką opinię? Na szczęście nic takiego ci nie grozi, ale kilka drobnych korekt się przyda…

Alkohol pij z umiarem. Ciśnienie może wzrosnąć w efekcie nie tylko regularnego picia dużych ilości alkoholu, ale też okazjonalnego wypicia kilku drinków czy piw w krótkim czasie, np. podczas imienin. Alkohol zmniejsza też skuteczność leków obniżających ciśnienie. Nie musisz oczywiście zupełnie rezygnować z alkoholu, wystarczy, że wybierzesz słabszy, np. lampkę czerwonego wina. Jeden kieliszek dziennie, wypity do obiadu lub kolacji nie powinien podwyższyć ciśnienia.

Relaksuj się bez papierosa. Rozstanie z nałogiem nie jest łatwe, ale jeśli masz nadciśnienie – warto o tym pomyśleć. Wypalenie papierosa sprawia, że ciśnienie rośnie przeciętnie o 10 mm Hg i dopiero po 30 minutach wraca do stanu wyjściowego. Każdy kolejny papieros to ponowny wzrost ciśnienia. Gdy wypalasz paczkę papierosów dziennie, masz znacznie podwyższone ciśnienie niemal przez cały dzień.

Zrzuć zbędny tłuszczyk. Najszybciej osiągniesz cel, działając na dwóch frontach: stosując zdrową dietę i ćwicząc. Każdy niepotrzebny kilogram podnosi ciśnienie o 3 mm Hg.

Nie żałuj czasu na to, co sprawia ci przyjemność, np. uprawianie ogródka, czytanie. To relaksuje i łagodzi stres, który gwałtownie podnosi ciśnienie krwi.

Prześlij komentarz