Wartościowa sałatka sezonowa - jak ją wykonać?

środa, 14 marca 2018

Sałatka ze świeżych warzyw i owoców sezonowych, doprawiona odpowiednim sosem, to nie tylko smaczny, lecz również zdrowy posiłek.


Jak dobierać składniki?


Postawą lekkich sałatek,odpowiednich na przekąskę, są również odmiany sałatek i kapusty. Najczęściej dodajemy do nich sosy typu winegret.Sałatki pożywniejsze,na bazie ziemniaków, ryżu i makronu,wymagają sosów ciężkich, śmietanowych i majonezowych.Dodając do nich mięso,wędlinę, ryby lub owoce morza,uzyskujemy pełnowartościowe danie obiadowe.Składniki o intensywnym smaku (anchois,oliwki czy owcze sery)dodajemy zawsze niewielkich ilościach.Jeśli chcemy,aby sałatka była niskokaloryczna,zrezygnujmy z tuczących dodatków: boczków,awokado,orzechów; majonezy i śmietany zastępujemy chudym jogurtem naturalnym.


Jak dekorować ?


Wiadomo, "jemy oczami". Udekorowana sałatka jest jeszcze atrakcyjniejsza! Idealnym przybraniem będą świeże zioła, jajko na twardo, różyczki rzodkiewek lub pomidora.Sałatkę można posypać grzankami , paseczkami wędzonego łososia, wiórkami parmezanu lub innego sera,orzechami, prażonymi pestkami, słonecznika lub dyni. Pamiętajmy o jednym: przybrane powinno pasować do pozostałych składników!

Miski, sztućce i spółka


Większość sałatek podajemy w salaterce lub misce ( nie należy używać naczyń aluminiowych i emaliowanych). Najlepsze są wchłaniające zapachy miski drewniane. Niezbędny będzie także komplet do nakładania i mieszania sałatki:trójzębny widelec i płaskla łyżeczka, drewniane lub plastikowe. Nie wolno używać sztućców metalowych , gdyż reagują z kwasami (np. winegretem).


Sosy na bazie oleju i majonezu


Klasyczny winegret

W typowym przepisie na sos winegret jedną część octu winnego połączyć należy z trzema częściami oleju. Np. 4 łyżki octu ubić z solą i pieprzem, dodać - do zaostrzenia smaku - 2 łyżeczki musztardy. Nie przerywając ubijania, wlać 12 łyżek oleju (sos musi dobrze zgęstnieć), przyprawić.
Sos można wzbogacić o inne składniki: posiekane zioła (tymianek, oregano, miętę, natkę,rozmaryn), czosnek, szalotkę, papryczkę chili,starty chrzan, miąższ pomidorów, orzechy i nasiona.

Domowy  majonez

Dwa żółtka ubić na gęstą masę z łyżką octu winnego lub soku z cytryny, dodać łyżeczkę musztardy. Przyprawić, nie przerywając ubijania, wlewać po kropelce oleju. Po dodaniu 2 łyżek oleju. Po podaniu 2 łyżek oleju,wlać go całą szklankę i kolejną łyżkę octu, przyprawić.
Majonez to podstawa wielu sosów. Dodajemy do niego keczup, sos chili, paprykę, ziele angielskie, pokruszony rokpol, posiekany czosnek, zioła,korniszony, szalotkę i kapary.

Prześlij komentarz