#jedzjabłka - rodzaje jabłek

poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Polska jest jednym z największych producentów jabłek na świecie. Większość trafia na eksport, a ponad połowa wszystkich wyprodukowanych w Polsce jabłek trafia do Rosji. Dla sadowników i przetwórców zamknięcie tamtejszego rynku będzie bardzo bolesne, a straty finansowe będą dla polskich sadowników ogromne. Dlatego chce przyłączyć się do Akcji "Jedz polskie jabłka!" i zachęcam do tego,  Was moich czytelników. Jedzmy polskie jabłka, róbmy szarlotki, sałatki owocowe, przetwory lub cydr, i co ważne podaj ta informację dalej!

Przygotowałam dla Was kilka istotnych informacji o jabłkach, które najbardziej są kupowane na strągach, sklepach czy z hipermarketów. Znajdziecie krótką informacje o pochodzeniu danego jabłka wyglądu, smaku oraz co możecie z niego przyrządzić.
Pamiętajcie naszej jabłka są najpyszniejsze!

LIGOL


Pochodzenie: odmiana polska, otrzymana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach w 1972 roku z populacji siewek powstałych ze skrzyżowania odmian Linda i Golden Delicious (autorzy: A. Przybyła, S. Zagaja). Do Krajowego Rejestru wpisana 14 kwietnia 1997 roku. Odmiana prawnie chroniona;
Wygląd: ma dość duże owoce o twardej, błyszczącej, żółto-czerwonej skórce.
Smak: miąższ jest kremowy, kruchy, soczysty i aromatyczny. Ma lekko słodki smak.
Co z nich przyrządzisz: Doskonałe do sałatek i jako dodatek do mies, a  także do jedzenia na surowo. Możesz je też dodać do racuchów. Nie nadają się na przecier.

ANTONÓWKA

Pochodzenie: bardzo stara odmiana rosyjska, do Krajowego Rejestru wpisana 14 grudnia 1990 roku;
Wygląd: ma owoce średniej wielkości. Skóra jest gładka, jasnozielona lub żółta.
Smak: jabłka mają kruchy, soczysty miąższ o kwaśnym smaku i intensywnym zapachu.
Co z nich przyrządzisz: Antonówki dobrze się rozsmażają, są więc idealne do ciast i racuchów. Robi się z nich też marmolady, dżemy i kompoty.



MALINÓWKA



Pochodzenie: bardzo stara odmiana pochodząca najprawdopodobniej z Holandii
Wygląd: jej owoce są dość duże, o wydłużonym kształcie. Skórka cienka, bordowa
Smak: jabłka te mają delikatny, słodki miąższ o malinowym posmaku i aromacie
Co z nich przyrządzisz: jest to odmiana typowo deserowa. Malinówki nadają się do jedzenia na surowo, do sałatek i na kompoty. nie można ich długi przechowywać.



SZAMPION

Pochodzenie: odmiana czeska wyselekcjonowana z mieszańców Golden Delicious x Koksa Pomarańczowa
Wygląd: to duże jabłka o lekko wydłużonym kształcie oraz żółto-czerwonej skórce.
Smak: owoce charakteryzują się bardzo słodkim smakiem o gruszkowym aromacie.
Co z nich przyrządzisz: Szampiony są bardzo lubiane przez dzieci, dlatego często robi się z nich przeciery, soki i musy. Nadają się też na konfitury, dżemy i kompoty.



GOLDEN DELICIOUS



Pochodzenie: amerykańska odmiana jabłoni, znaleziona w 1890 roku jako siewka nieznanego pochodzenia w okręgu Clay w stanie Zachodnia Wirginia (autor: A.H. Mullins). W produkcji od 1916 r., w Polsce polecana do uprawy od 1976 r. Do Krajowego Rejestru wpisana 14 grudnia 1990 roku;
Wygląd: owoce są średniej wielkości, o wydłużonym kształcie. Skóra żółta, dość  twarda
Smak: charakteryzuje się winnym smakiem i aromatem. Miąższ mają twardy i kruchy.
Co z nich przyrządzisz: powstają z nich doskonałe soki, kompoty wina. Są przepyszne na surowo, niestety nie można ich długo przechowywać, bo szybko więdną.

GRANNY SMITH

Pochodzenie: australia
Wygląd: jabłka charakterystyczne z wyglądu na intensywnie zielony kolor skóry.
Smak: owoce maja bardzo słodki twardy, chrupiący i niezwykle soczysty miąższ.
Co z nich przyrządzisz: nadają się do deserów i sałatek owocowych. Doskonałe również do pieczenia, gotowania, na soki oraz kompoty. Polecane do jedzenia na surowo.


LOBO

Pochodzenie: odmiana kanadyjska, siewka z wolnego zapylenia odmiany McIntosh, otrzymana w Stacji Doświadczalnej Ottawa (Ontario) w 1906 roku. Do uprawy wprowadzona w 1930 roku. W Polsce zalecana od 1971 r. Do Krajowego Rejestru wpisana 17 października 1990 roku;
Wygląd: ma owoce o spłaszczonym kształcie. Skórka  jest gruba, błyszcząca i bordowa.
Smak: to odmiana  o rozpływającym się, soczystym miąższu.Bardzo słodka.
Co z nich przyrządzisz: Lobo nadają się do deserów  i do jedzenia na surowo.Możesz z nich także przygotowywać jedwabiste musy, dżemy, marmolady i kompoty.


LANDSBERSKA

Pochodzenie: odmiana otrzymana w XIX wieku w Gorzowie Wielkopolskim
Wygląd: jabłka spore, nieco spłaszczone. Skórka gładka, czasem tłustawa, zielonożółta.
Smak: Ich miąższ jest soczysty,twardy, o winnym aromacie i bardzo słodkim smaku.
Co z nich przyrządzisz: kompoty, soki, wina i nalewki. Odmiana ta jest też doskonała jako dodatek do mięs, zwłaszcza do drobiu. Możesz ją też wykorzystać do racuchów.




SZARA RENETA



Pochodzenie:
 Jest to stara grupa odmian uprawnych (kultywar)
Wygląd: ma średniej wielkości żółte owoce. Skórka jest gruba i soczysta.
Smak: miąższ jest soczysty i wyróżnia się lekko korzennym, kwaśnym smakiem.
Co z nich przyrządzisz: doskonale do wszelkiego rodzaju przetworów, do pieczenia, smażenia i mięs. Możesz nimi też zakwaszać potrawy np. barszcz czerwony.

GLOSTER

Pochodzenie: niemiecka odmiana jabłoni otrzymana w Stacji Doświadczalnej York w 1951 roku przez skrzyżowanie odmian Glockenapfel i Richared Delicious. W produkcji od 1969 r., do Polski sprowadzona w 1979 roku. Do Krajowego Rejestru wpisana 17 października 1990 roku;
Wygląd: to dość duże jabłka o stożkowatym kształcie z ciemnoczerwoną skórką.
Smak: słodko-kwaśny. Owoce tej odmiany są bardzo soczyste i chrupiące.
Co z nich przyrządzisz: Glostery są doskonałe do sałatek owocowych i ciast, a także jako przekąska. Możesz je też wykorzystać jako nadzienie do mięs.

MEKINTOSZ

Pochodzenie: Odmiana została znaleziona w roku 1796 jako siewka odmiany 'Famouse' przez Johna McIntosha w kanadyjskiej prowincji Ontario. Do Polski sprowadzona pod koniec lat 50. XX wieku
Wygląd: odmiana zimowa o średniej wielkości owocach  w czerwonym kolorze.
Smak: jabłka te mają twardy, chrupiący  miąższ o słodko-kwaśnym smaku.
Co z nich przyrządzisz: najczęściej wykorzystywane po prostu jako przekąska i do deserów. Można z nich jednak też przygotować kompoty, soki oraz delikatne musy.




3 PROPOZYCJE NA ŁATWE DESERY Z JABŁEK



1 Pieczone owoce z rumową nutą

Z 2 dużych jabłek usuń gniazdka nasienne. W puste miejsce nałóż po 1 łyżeczce miodu i rumu. Dodaj kilka rodzynek. Piecz w temperaturze 180 stopni przez 30 minut.

2 Mus z bita śmietaną

750 g jabłek obierz, usuń gniazdka nasienne i zmiksuj na gładką masę. 2 łyżki żelatyny rozpuść w wodzie i wymieszaj z musem. Nałóż do pucharków i odstaw do zastygnięcia. Podawaj z bitą śmietaną.

3 Herbatnikowy przysmak

2 jabłka obierz, pokrój w kosteczkę  i uduś w małej ilości wody z cukrem i cynamonem. Ostudź. Jabłka przełóż do pucharków i posyp kilkoma pokruszonymi herbatnikami. Podawaj z jogurtem naturalnym lub bitą śmietaną.




Smacznego chrupania jabłek !

Prześlij komentarz