Jak wybrać wartościowy makaron ?

niedziela, 13 marca 2016

Stanowią istotę kuchni włoskiej, jednak popularność makaronów dawno przekroczyła Półwysep Apenieński. Poznaj historię makaronów, różnorodne kształty i najlepsze sposoby przygotowania.

Czasem za kolebkę makaronów uznają się Chiny, jednak włoska " pasta" została wynaleziona niezależnie w starożytnym Rzymie. To Włosi jednak doprowadzili wytwarzanie makaronu do perfekcji i rozsławili go na świecie. Do dziś pastę wytwarza się tam nie tylko na skale przemysłową, ale także, i to powszechnie, w domach. Stąd bierze się taka ogromna różnorodność kształtów i nazw. Włosi generalnie dzielą makarony  na trzy podgrupy: " świeże" z wykorzystaniem jajek ( np. tagliataelle) i nadziewane (np. ravioli)  z Północy oraz " suche" (np. saghetti) wywodzące się z Południa i Sycylii.Do wyrobu tych drugich używa się wyłącznie twardej pszenicy durum (semoliny) i wody, a dzięki długiemu suszeniu, są naturalnie konserwowane.

Pappardelle (wstążki)

Należy do ogromnej rodziny makaronów jajecznych (obok tagliatelle i fettuccine) ze środka i północy Włoch. Struktura sprawia, że lepiej wchłania sosy i oddaje ich smak.

Penne (pióra)

Jeden z najbardziej znanych na świecie kształtów włoskiej pasty. Końcówka przypomina ścięte ptasie pióro,służące do pisania, stad nazwa. Nadaje się wyśmienicie do gęstych sosów.

Casarecce (skrętki)

Jego nazwa oznacza po prostu domowy. Wywodzi się z kuchni sycylijskich Arabów i tradycyjnie podawany jest  z sosem pesto trapanese - na bazie migdałów i pomidorów.

Farfalle (motylki lub kokardki)

Jest jednym z najstarszych produktów kuchni północnowłoskiej. Często występuje w różnych barwach - z dodatkiem szpinaku, soku z buraków. Dobry na sałatki i zapiekanki.

Fusili (świderki)

To cała gama makaronów z popołudnia Włoch. Nazwę zawdzięczają  nawijaniu nitek ciasta na druty do wełny (fuso). Dobrze chłoną sos i nadają się do potraw z gęstym dressingiem.

Fettuccine (małe wstążki)

Jeden z rodzajów makaronów jajecznych, które przygotowuje się z mąki tzw. miękkiej pszenicy i z całych kurzych jaj. Świetnie sprawdza się do dań z owocami morza.

Spaghetti (sznureczki)

Często utożsamiamy ze wszystkimi daniami makaronowymi. Gotuje się  go zazwyczaj al dente - lekko twardo. Występuje w różnych grubościach i jest symbolem włoskiej kuchni.

Kluski mogą być zdrowe i nietuczące. Wystarczy, że są z mąki z pełnego ziarna. Tylko jak nie dać się oszukać i kupić naprawdę razowy makaron? A przede wszystkim, który wybrać, by był nie tylko dietetyczny, ale i smaczny?

Najlepszy musi mieć:

  1. Mąkę z pełnego przemiału. Aby ją uzyskać, mieli się całe ziarna zbóż wraz z ich zewnętrzną okrywą, czyli łuską oraz zarodkiem. To właśnie tam znajduje się najwięcej cennych minerałów i pierwiastków, np. żelaza, cynku, magnezu i witamin z grupy B. Te części ziarna wyrzuca się przy produkcji białej mąki, dlatego makaron razowy jest zdrowszy.
  2. Dużo błonnika. Makarony razowe mają prawie tyle samo kalorii co jasne, ale zawierają trzy razy więcej błonnika. Ten składnik jest niezwykle sycący i dzięki temu dba o naszą figurę. Potrafi jednak podrażniać układ pokarmowy, dlatego makronu razowego nie powinny jeść osoby z zespołem jelita drażliwego.
  3. Ciemny kolor. Zależy od gatunku użytego zboża i jego stopnia. Przemiału. Makaron może być ciemnobrązowy, co znaczy, że pochodzi z żyta. Jaśniejszy robi się z orkiszu, a żółtobrązowy z pszenicy durum.
  4. Szorstką powierzchnie. Makaron razowy nie ma tak jednolitej struktury jak klasyczny żółty. I dobrze. Na ciemnych nitkach gołym okiem powinno być widoczne łuski i otręby. Najwięcej jest ich w makaronach razowych żytnich i orkiszowych.
Nie warto kupować, gdy jest:
  1. Sztucznie barwiony. Niektóre makarony ciemny kolor zawdzięczają nie razowej mace, ale barwnikom lub dodatkom takim jak imbir czy marchewka. Aby uniknąć pomyłki, czytajmy etykiety.
  2. Zbyt miękki. Po ugotowaniu powinien być twardy od jajecznego. Każdy rodzaj makaronu razowego wymaga innego czasu gotowania, który powinien być zaznaczony na opakowaniu. To ważne, łatwo go rozgotować.
  3. Pokruszony. Dobry makaron nie może być połamany w opakowaniu.Bruzdy i rysy także świadczą o jego niskiej jakości.

Prześlij komentarz