Czy spożywanie oleju kokosowego jest zdrowe?

środa, 24 lutego 2016

W związku z rosnącą popularnością i wszechobecną dostępnością oleju kokosowego pojawiło się wiele kontrowersji dotyczących jego walorów zdrowotnych. Zdania ekspertów często są podzielone – jedni rekomendują konsumpcję tłuszczu kokosowego, a inni są bardzo ostrożni i zalecają ograniczenie jego spożycia.

Zdaniem Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego zawierający dużo tłuszczów nasyconych olej kokosowy jest co najmniej równie niezdrowy co smalec, tłuszcz wołowy i masło. Zawarte w nim tłuszcze nienasycone mogą podnosić poziom „złego” cholesterolu. Sprzyja on miażdżycy, zwiększając ryzyko chorób serca oraz udaru mózgu.
Olej kokosowy zwiększa stężenie frakcji lipoprotein LDL, które są przyczyną chorób układu krążenia, i odradza się jego spożywanie, nie są bowiem znane jakiekolwiek właściwości tego oleju, które mogłyby kompensować jego niekorzystny wpływ na stężenie LDL. Ponadto obecnie nie są dostępne żadne badania kliniczne, w których bezpośrednio porównuje się wpływ oleju kokosowego i innych tłuszczów na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Zakładamy, że zachowamy zdrowy rozsądek i nie będziemy ich jeść na potęgę. Tłuszcz pozostaje tłuszczem i niesie za sobą duży ładunek kaloryczny.Należy podkreślić, że olej kokosowy może być w umiarkowanej ilości (1–2 łyżek stołowych na dzień) bezpiecznie stosowany przez osoby zdrowe, z prawidłowym stężeniem frakcji lipoprotein LDL.Osoby obarczone dużym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego i osoby już na nie cierpiące powinny jednak ograniczać jego spożycie w diecie i skoncentrować się na innych źródłach tłuszczu pochodzenia roślinnego (orzechy, siemię lniane, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany itd.).






Sprawdzam co kryje się w olejku kokosowym oraz jak go wykorzystać na co dzień.

Skąd bierze się olej kokosowy?

Jak sama nazwa wskazuje, olej ten pochodzi z kokosu. wytwarza się go z jego miąższu, a ten o najwyższej wartości tłoczony jest na zimno, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości zdrowotne. Olej ten, w zależności od temperatury, może mieć formę stałą lub płynną.

Właściwości zdrowotne oleju kokosowego!

Olej kokosowy doskonałym źródłem nasyconych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród właścicieli oleju kokosowego z pewnością wymienić należy wpływ na układ pokarmowy oraz jelita. Olej ten poprawia odporność organizmu oraz pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe.


Olej kokosowy - wartości odżywcze i kalorie (w 100 g/jednej łyżce - 13,6 g)

Wartość energetyczna - 892/121 kcal
Tłuszcz - 99.06/13.47 g, w tym:
- kwasy tłuszczowe nasycone - 82.475/11.217 g
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 6.332/0.861 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 1.702/0.231 g
- tłuszcze trans - 0.028/0.004 g

Minerały:

Wapń - 1/0 mg
Żelazo - 0.05/0.01 mg
Cynk - 0.02/0 mg

Witaminy

Witamina E - 0.11/0.01 mg
Witamina K - 0.6/0.1 µg


Olej kokosowy dla urody!

Do właściwości oleju kokosowego może również  zaliczyć jego wpływ na naszą urodę. Doskonale nawilża  bowiem skórę, chroni ją przed przesuszeniem oraz rogowaceniem naskórka. Wskazany jest również dla osób z trądzikiem i wszelkiego rodzaju dolegliwości skórnymi o różnym podłożu. Olej kokosowy można stosować jako maskę na włosy, dzięki czemu staną się one miękkie, nawilżone, błyszczące i mocne.

Jak stosować  olej kokosowy?

Na co dzień olej kokosowy możemy  stosować jako zamiennik tłuszczu do smażenia, pieczenia, jako dodatek do sałatek, ale również zewnętrznie na skórę i włosy.
Obecnie w związku z coraz popularniejsza modą na zdrowy tryb życia, pojawia się coraz więcej przepisów kulinarnych z zastosowaniem oleju kokosowego. W szczególności jest to zauważalne w przypadku wypieków, w których olejem kokosowym możemy zastąpić zarówno zwykły olej, (np. rzepakowy czy słonecznikowy), jak i masło.


Pamiętajmy, żeby swoją dietę urozmaicać o różne rodzaje tłuszczu. Warto również pamiętać o tym, aby ograniczyć te pochodzące zwierzęcego na rzecz roślinnych, a w szczególności starać się wyeliminować tłuszcze trans. Dzienna dawka tłuszczów (również tych ukrytych) nie powinna przekraczać 30 % zapotrzebowania energetycznego, dlatego im bardziej wartościowe tłuszcze  wkomponujemy w swoją dietę,m tym lepszej kondycji będziemy nasz organizm.

Prześlij komentarz