Jak polepszyć metabolizm?

niedziela, 2 września 2018

Z każdym rokiem życia nasza przemiana materii spowalnia. Im mamy więcej lat, tym wolniejszy staje się metabolizm. Kobiety odczuwają to dotkliwiej  niż mężczyźni. Dlaczego ? Bo szybciej  tracą tkankę tłuszczową, zwłaszcza w okresie menopauzy kiedy dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Nie oznacza to jednak, po pięćdziesiątce jesteście skazane na postępującą otyłość. Badania dowodzą, że tempo metabolizmu w 50 % zależy od nas samych. Jeśli więc chcesz zachować zgrabną sylwetkę, podpowiem Ci, w jaki sposób możesz tego dokonać.
Przede wszystkim powinnaś zmienić nawyki żywieniowe. Bo tak naprawdę ważniejsze od tego, co jesz, jest to, ile i kiedy jesz. Zamiast katować się dietami lub głodówkami, staraj się jeść regularnie, o mniej więcej tych samych porach. Zawsze zaczynaj dzień od śniadania, które rozbudzi i rozkręci uśpiony po nocy metabolizm, Jedz mniej, ale częściej - najlepiej 5 razy dziennie co 3-4 godziny ( ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem). Pamiętaj, im dłuższe przerwy między kolejnymi posiłkami, tym wolniejsza przemiana materii.
Woda jest naturalnym źródłem pierwiastków mineralnych - wapnia, magnezu, sodu, żelaza, chlorków i siarczanów. Dzięki niej wzmaga się absorpcja składników odżywczych, a z organizmu są usuwane szkodliwe produkty przemiany materii. Pijąc odpowiednią ilość płynów, regulujemy perystaltykę jelit, co chroni organizm przed zaparciami. Badania dowodzą, że osoby, które piją dużo wody, mają szybsze tempo przemiany materii. Warto również pamiętać, że woda, w przeciwieństwie do soków czy gazowanych napojów, gasi pragnienie na dużej, bo nie zawiera cukru ani substancji słodzących, które potęguje uczucie pragnienia. Dlatego codziennie wypijaj co najmniej 2 l napojów, w tym wodę wysoko- lub średniozmineralizowaną.
Prawidłowo skomponowana dieta to jeden z lepszych sposobów na podkręcenie przemiany materii. Co więc należy jeść, aby zachować młodą sylwetkę? W naszych codziennych posiłkach powinny się znaleźć wiktuały że wszystkich grup produktów (zdjęcie): najwięcej produktów zbożowych pełnoziarnistych i warzyw, następnie mleko i jego przetwory oraz mięso i ryby.
Należy wybierać potrawy o dużej zawartości białka, ale mniejszej zawartości tłuszczu. Nie oznacza to, że wszystko musi być chude, ale zamiast tłustego mięsa lepiej jeść ryby morskie bogate w kawasy Omega-3 (makrela, tuńczyk) lub rośliny strączkowe. Unikaj potraw smażonych i ciężkostrawnych. I co bardzo istotne: ogranicz, a najlepiej zrezygnuj z wszelkich cukrów prostych.
Warzywa są źródłem wielu cennych witamin, kwasu foliowego, a także składników mineralnych takich jak: wapń, potas, magnez, sód. Zawarty w nich błonnik przyspiesza metabolizm, zapobiega zaparciom oraz korzystnie wpływa na stężenie cholesterolu i glukozy we krwi. Ze względu na dużą zawartość wody warzywa są niskokaloryczne, więc możesz je spożywać praktycznie bez ograniczeń.
Wiele ziół przyspiesza przemianę materii. Dlatego zamiast sięgać po gotowe mieszanki przypraw, sama zdecyduj, które zioła chcesz dodać do swojego posiłku.
Bazylia - ułatwia trawienie tłuszczu, reguluje poziom cholesterolu, pasuje do wszystkich dań warzywnych oraz makaronów i serów.
Estragon - przeciwdziała nadmiernym skurczom jelit, można go dodawać do zup i sałatek jarzynowych, drobiu oraz ryb.
Lubczyk -łagodzi zgagę i niestrawność, warto go stosować do zup jarzynowych, rosołu, ryb, mięsa, potraw z ryżu.
Majeranek - zapobiega wzdęciom: idealny do potraw z warzyw strączkowych.
Oregano - zmniejsza fermentację w przewodzie pokarmowym; stosuj do sałatek i dań mięsnych.
Kminek, rozmaryn, tymianek - poprawiają trawienie; do potraw z warzyw strączkowych i mięs
Pamiętaj, że dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5-6 g (1 płaska łyżeczka do herbaty).
Jeśli chcesz zachować lub odzyskać piękną sylwetkę, musisz zadbać o codzienną dawkę ruchu. W ten sposób możesz powstrzymać zanik tkanki mięśniowej i skutecznie podkręcić metabolizm. Pamiętaj,że ćwicząc, wzmacniasz również serce, poprawiasz krążenie krwi, obniżasz poziom "złego" cholesterolu LDL, a podwyższasz poziom "dobrego", czyli HDL. Dzięki temu możesz skutecznie uchronić się przed miażdżycą.
Zacznij od gimnastyki - przysiady, skłony, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie, Jeśli dotąd nie ćwiczyłaś, wykonuj je pod okiem trenera - kluby fitness mają wiele ofert z zajęciami dla dojrzałych pań (pilates, body ART). Znakomite rezultaty przynosi pływanie, które przyspiesza metabolizm i ujędrnia ciało. Podobne korzyści dają wszelkie ćwiczenia aerobowe (marsz, bieganie, jazda na rowerze), które pobudzają organizm do spalania tłuszczu nawet do kilku godzin po zakończeniu treningu. Wybierz sport, który lubisz najbardziej

Prześlij komentarz